Długo zastanawiałem się o czym powinien być pierwszy wpis na blogu.
Podczas spotkań z parami młodymi opowiadam o wielu rzeczach istotnych z punktu widzenia fotografa ślubnego. Dzielę się moją wiedzą ale i doświadczeniem nabytym podczas realizacji setek reportaży ślubnych. Całe mnóstwo rzeczy ma wpływ na finalny efekt zdjęciowy Waszego reportażu, sesji ślubnej czy narzeczeńskiej. Wiedzą tą, chciałbym się podzielić z Wami i na tym blogu. Myślę jednak, że powinienem zacząć od sprawy najważniejszej. Otóż jak wybrać dobrego fotografa na ślub.

Ślub i wesele to jedne z najpiękniejszych momentów w życiu. To istna eksplozja emocji. Tu łzy wzruszenia, czułe gesty, uśmiechy i pocałunki tworzą niepowtarzalną atmosferę miłości i przyjaźni. Chcielibyśmy aby wspomnienia tych wyjątkowych chwil pozostały z nami na zawsze. Jednak ludzka pamięć bywa ulotna. I tu zaczyna się rola fotografa ślubnego. Człowieka, który na jeden dzień zostaje Waszym najlepszym kumplem, starając się zrozumieć łączące Was relacje i w niepowtarzalny sposób ukazać je na fotografiach. Człowieka posiadającego zdolność bycia zawsze w centrum dziejących się wydarzeń, jednocześnie pozostając poza zasięgiem wzroku uczestników uroczystości.

Wybór fotografa ślubnego nie jest łatwy. Na polskim rynku działa ponad 10.000 fotografów ślubnych. Jak w każdej branży tak i tu spotkać można wybitnych fachowców, dobrych specjalistów, przeciętniaków jak i osoby, które ewidentnie minęły się z powołaniem.

Zdarzają się rzemieślnicy wielokrotnie odtwarzający swoje najlepsze ujęcia jak i kreatywni artyści, którzy fotografię ślubną podnoszą do rangi sztuki. Którzy lepsi? Ci, których twórczość najlepiej wpisuje się w Wasze gusta. Jeśli oczekujecie naturalnych i niepowtarzalnych kadrów, wspaniale. Jeśli chcielibyście aby fotograf odtworzył na Waszym ślubie ujęcia, które wpadły Wam w oko, czemu nie. To Wasza uroczystość i Wasze zadowolenie jest  tu kluczowe.

Ale co jest najważniejsze?

Absolutnie najważniejsze jest flow… no i oczywiście warsztat. Nie ma co ukrywać. Fotograf ślubny będzie towarzyszył Wam od chwili przygotowań aż po późne godziny przyjęcia weselnego. Często również podczas sesji narzeczeńskiej i ślubnej. Będzie świadkiem całego przekroju emocji Waszych oraz Waszych najbliższych.

Relacja między fotografem ślubnym, a parą młodą to niezwykle istotny element wypływający bezpośrednio na końcowy efekt reportażu ślubnego. Tylko poczucie nieskrępowania i swobody gwarantuje powstanie autentycznych kadrów pełnych naturalnych emocji.

Osobiście jestem zwolennikiem spotkań face to face. To doskonała okazja żeby się poznać, porozmawiać o Waszych oczekiwaniach i stylu pracy fotografa.  Oczywiście często zdarza się, że ze względu na dzielącą Was odległość, logistyka nie pozwala na osobiste spotkania. W takiej sytuacji doskonale sprawdzi się rozmowa online. Ważne abyście przed podjęciem decyzji mieli możliwość sprawdzić czy fotograf zna i rozumie Wasze oczekiwania, a Wy dobrze czujecie się w jego towarzystwie.

Jak zacząć poszukiwania fotografa ślubnego?

Zachęcam do skorzystania z dobrodziejstw techniki i poszukiwania rozpocząć od zasobów Internetu. Pod hasłami:  fotograf ślubny, fotografia ślubna, sesja ślubna, reportaż ślubny znajdziecie terabajty zdjęć reprezentujących różny styl, kolorystykę i podejście do fotografii ślubnej. Z pomocą przychodzą portale branżowe, społecznościowe oraz wyszukiwarki takie jak Google.

Chyba nikogo nie muszę przekonywać, że jest to najwygodniejszy i najszybszy sposób na przeszukanie i wybranie najciekawszych prac.  Przejrzenie przynajmniej kilkudziesięciu stron zawierających portfolia fotografów ślubnych to minimum aby wyrobić sobie pogląd co do estetyki wpisującej się w nasz gust.

Warto też pamiętać o poleceniach. Najlepiej tych od Waszych rzeczywistych znajomych. Co do zapytań o polecenia na grupach dyskusyjnych serwisów społecznościowych byłbym ostrożny. Pamiętajcie, że nigdy nie wiecie czy właśnie nie zachwala Wam efektów pracy fotografa jego własna żona J

Gdy wybierzcie już wstępnie kilku fotografów wpisujących się swoim portfolio w Wasz gust, wyślijcie zapytanie o dostępność terminu oraz koniecznie poproście o próbki pełnych reportaży. W końcu fotografia ślubna to opowiadanie historii, a nie pojedyncze wycięte z kontekstu kadry. Nie od dziś wiadomo, że absolutnie każdy fotograf ślubny publikuje w sieci przede wszystkim swoje najbardziej udane zdjęcia. Prosząc o wgląd w pełen reportaż ślubny możecie poznać poczucie estetyki fotografa oraz jego kunszt artystyczny, ale przede wszystkim zobaczyć czy storyteling jest bliski jego naturze.

Gdy będziecie już zdecydowani, poznacie pełne portfolio swojego „wymarzonego fotografa ślubnego”, a osobiste spotkanie upewni Was, że to ta właściwa osoba, czas na formalności.

Umowa to absolutna podstawa

Nie wyobrażam sobie współpracy pomiędzy fotografem ślubnym, a parą młodą opartej jedynie na ustnym zapewnieniu. Pisemna umowa powinna chronić interesy obu stron. Zawierać dokładny opis wybranego przez Was pakietu. Co wliczone jest w cenę, a co dodatkowo płatne. Liczbę zdjęć, godzinowy zakres pracy fotografa. Ustaloną stawkę oraz sposób i termin zapłaty. Czas oczekiwania na gotowy materiał zdjęciowy oraz kary umowne w sytuacji gdyby któraś ze stron nie wywiązała się z umowy (najczęściej utrata zadatku lub zwrot w podwójnej jego wysokości).

Zdarza się, że pary młode mniej lub bardziej świadomie decydują się na współpracę z „fabryką ślubów” – firmą, która posiada kilka zespołów fotografów, najczęściej i kamerzystów realizujących jednocześnie wiele reportaży. W takiej sytuacji istnieje niestety ryzyko, że na Waszym ślubie pojawi się zupełnie inny fotograf niż autor zdjęć, które Wam pokazano. Najprawdopodobniej również za postprodukcję Waszych zdjęć będzie odpowiadać jeszcze inna osoba. Decydując się na taką współpracę absolutnie konieczne jest wyszczególnienie w umowie z imienia i nazwiska konkretnego fotografa, który będzie realizował wasz reportaż ślubny.

Na koniec warto wspomnieć o cenie. Nie sposób dokładnie określić ile powinien kosztować reportaż ślubny, ile sesja ślubna, a ile narzeczeńska. Decydując się na fotografa ślubnego warto jednak pamiętać, że cena jego usługi to składowa wielu elementów. Jego praca nie ogranicza się jedynie do wykonania zdjęć w wybranym przez Was zakresie. To również postprodukcja, koszt dojazdu, projekt albumu czy galerii internetowej. Na cenę składają się:  amortyzacja sprzętu, koszt oprogramowania, ubezpieczenia, o szkoleniach i kosztach prowadzenia działalności gospodarczej nie wspomnę. Wybierając fotografa ślubnego warto pamiętać, że jakość ściśle powiązana jest z ceną.

Jeśli oczekujecie indywidualnego podejścia, naturalnego pełnego emocji, kreatywnego ale i niepowtarzalnego reportażu nie sugerujcie się jedynie ceną.  Organizacja ślubu i wesela to spory wydatek. To również Wasz czas i energia poświęcone na dopięcie każdego detalu na ostatni guzik. Szkoda byłoby aby te wszystkie wysiłki nie znalazły odzwierciedlenia w Waszych kadrach ze względu na słaby warsztat Waszego fotografa, błędy w umowie lub po prostu brak zrozumienia Waszych potrzeb.

Jacek Kurczewski

Moją misją jest tworzenie trwałych wspomnień, którymi para młoda będzie mogła cieszyć się przez całe życie. Każda historia jest wyjątkowa, a ja z przyjemnością utrwalę ją w wyjątkowych ujęciach.

Jacek Kurczewski

Moją misją jest tworzenie trwałych wspomnień, którymi para młoda będzie mogła cieszyć się przez całe życie. Każda historia jest wyjątkowa, a ja z przyjemnością utrwalę ją w wyjątkowych ujęciach.